Erdoğan: Beşar Esad'la görüşmeye kapalı değiliz, görüşürüz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmeye kapalı olmadıklarını belirterek, 'Görüşürüz. Tüm mesele onların bize yaklaşım tarzı önemli' dedi. Körfez ziyaretine ilişkin de konuşan Erdoğan, 'Öncelikli gündemimiz ortak yatırım ve ticari faaliyetler olacak' ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni ziyaret edeceğiz Körfez turu öncesi açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, ziyaretlere ilişkin "Öncelikli gündemimiz ortak yatırım ve ticari faaliyetler olacak. Kazan-kazan anlayışıyla neler yapabileceğimizi değerlendireceğiz" değerlendirmesinde

"Körfez ülkeleriyle ikili ticaret hacmimiz, son 20 yılda 1,6 milyar dolardan yaklaşık 22 milyar dolara yükseldi" diyen Erdoğan, "İslam dünyasındaki krizler yakın istişareyi gerekli kılıyor. Kardeş ülkelere nasıl yardımcı olacağımızı konuşma fırsatı da bulacağız" ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan'ın ticaret, yatırım, müteahhitlik gibi alanlarda özel bir konuma sahip olduğunu belirten Erdoğan, "Suudi Arabistan'da Türk firmaların daha büyük rol oynamasını arzu ediyoruz" dedi.

"SURİYE İLE KAPI AÇIK"

Türkiye-Suriye ilişkinlerine ilişkin bir soruya Erdoğan, şu yanıtı verdi: "Suriye ile kapıyı kapama gibi bir durum söz konusu değil. Kapı açık. Biz, Beşar Esad'la da görüşme noktasında kapalı değiliz. Görüşürüz."

"Tüm mesele onların bize yaklaşım tarzı önemli" diyen Erdoğan, şunları ifade etti: "Suriye'de Esed, Türkiye'nin Kuzey Suriye'den çıkmasını istiyor. Böyle bir şey olamaz çünkü biz orada terörle mücadele ediyoruz. Sınırlarımızdaki teröristlerle mücadele ediyoruz. Sınırlarımızda bu teröristler varken nasıl çıkarız. Devamlı oradan tehdit altında olan bir Türkiye var. Aynı ifadeyi farklı ülkelere kullanabiliyor mu? Kullanamıyor. Onun için de adil yaklaşım arıyoruz. Adil yaklaşım olduktan sonra mesele yok, bunların hepsini aşarız."

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN