Emeklilere Yüzde 24,73 Zam: Ancak Herkes Faydalanamayacak! İşte Zamdan Almayacak Emekliler

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için belirlenen yüzde 24,73 zam oranı, kök maaşı 10 bin TL'nin altında olan 3,7 milyon emekliyi kapsamıyor. Milyonlarca emekli ya düşük zam alacak ya da hiç zam alamayacak. Uzmanlar, bu sorunun çözümü için kanuni düzenleme gerektiğini belirtiyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, yılın ikinci yarısı için yüzde 24,73 oranında zam alacak. Ancak milyonlarca emekli ya hiç zam alamayacak ya da düşük zamla yetinmek zorunda kalacak.

Zam Oranı ve Enflasyon Farkı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayı enflasyonunu yüzde 1,64 olarak açıkladı. Bu, yılın ilk altı ayında gerçekleşen enflasyon oranını yüzde 24,73'e çıkardı. Bu oran, SSK (4a) ve Bağ-Kur (4b) emeklilerinin Temmuz zammını belirleyecek.

Milyonlarca Emekli İçin Belirsizlik

Türkiye'de 16 milyonu aşkın emekli bulunuyor. Ancak 3,7 milyon emekli için yüzde 24,73 oranında zam alamama tehlikesi var. 1 milyon emekli, kök maaşları nedeniyle Temmuz 2024'te hiç zam alamayacak, 2,7 milyon emekli ise yüzde 24,73'ün altında zam alacak.

En Düşük Emekli Aylığı Sorunu

Ocak 2024'ten bu yana en düşük emekli aylığı 10 bin TL olarak uygulanıyor. Ancak kök maaşı 8 bin lira olan bir emeklinin eline geçen miktar, yüzde 24,73'lük zam uygulanmasına rağmen 10 bin lira olarak kalacak. Bu durum, enflasyonist ortamda alım gücünü ciddi seviyede düşüren bir sorun oluşturuyor.

Uzman Görüşleri ve Beklentiler

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Güray Bülbül, bu sorunun çözümünün kanuni düzenlemeyle mümkün olduğunu belirtti. İktidara yakın gazeteci Cem Küçük ise en düşük maaş alan emekliler için acil bir müdahale gerektiğini ifade etti.

Kök Maaş Çıkmazı

Emeklilere kök aylık ve bunun yüzde 4'ü oranında ek ödeme veriliyor. Türkiye’de emekli maaşı 10 bin TL’nin altında olan 3,7 milyon kişi bulunuyor. Maaşı 7 bin lira olan bir emekli, en düşük emekli aylığı 10 bin lira olarak uygulandığı için eline 10 bin lira geçiyor.

Zamlı Emekli Maaşları

SSK (4A), Bağ-Kur (4B) ve Emekli Sandığı (4C) aylıkları, tahsis numarasına göre farklı günlerde hesaplara aktarılıyor. SSK emeklileri maaşlarını ayın 17’si ile 26'sı arasında alacak.

Ödeme Takvimi

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, zamlı maaşlarını belirlenen tarihlerde alacak. Mevcut ekonomik koşullarda maaş zamlarının yetersizliği, emeklilerin geçim sıkıntılarını artırıyor.

SSK 4A emekli maaşları ne zaman ödeniyor?

Tahsis numarası son rakamı 9 olanlar için ayın 17'si

Tahsis numarası son rakamı 7 olanlar için ayın 18'i

Tahsis numarası son rakamı 5 olanlar için ayın 19'u

Tahsis numarası son rakamı 3 olanlar için ayın 20'si

Tahsis numarası son rakamı 1 olanlar için ayın 21'i

Tahsis numarası son rakamı 8 olanlar için ayın 22'si

Tahsis numarası son rakamı 6 olanlar için ayın 23'ü

Tahsis numarası son rakamı 4 olanlar için ayın 24'ü

Tahsis numarası son rakamı 2 olanlar için ayın 25'i

Tahsis numarası son rakamı 0 olanlar için ayın 26'sı

Bağkur emeklileri ise maaşlarını ayın 25'i ile 28'i arasında alıyor.

Bağ-Kur 4B emekli maaşı ne zaman ödeniyor?

Tahsis numarası son rakamı 9,7 ve 5 olanlar içn ayın 25'i

Tahsis numarası son rakamı 3, 1 olanlar için ayın 26'sı

Tahsis numarası son rakamı 8, 6 ve 4 olanlar için ayın 27'si

Tahsis numarası son rakamı 2 ve 0 olanlar için ayın 28'i 

ARTI SİİRT

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN