Emek ve Özgürlük İttifakı seçim için kararını verdi! Seçime ittifak olarak tek liste ile girilecek

Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri, seçime, Emek ve Özgürlük İttifakı olarak girme kararı aldı. İttifak, cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili kararını ise henüz açıklamadı. Bugünkü toplantının ardından yapılan açıklamada, 'Tutumumuzu en kısa zamanda bir basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşma kararı aldık' denildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri, 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde alacakları tutumu belirlemek üzere bugün Ankara’da bir araya geldi. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi.

“Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bileşenleri, Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi’nin (TÖP) eş başkanları, başkanları ve sözcüleri olarak bugün, 16 Mart 2023’te deprem ve sel felaketleri, derinleşen krizler, cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerindeki tutumumuzdan oluşan gündem başlıklarını görüşmek üzere Ankara’da toplandık.

FELAKETİ ‘KADER PLANI’ OLARAK DEĞERLENDİRMEYİ KESİNLİKLE REDDEDİYORUZ

İktidarın halk düşmanı, ranta ve talana dayalı politikaları, krizlere yol açarak toplumun bugününü ve yarınını tehdit ediyor. 6 Şubat Maraş Pazarcık merkezli depremlerde ve 15 Mart Urfa ve Adıyaman merkezli sellerde yaşanan yıkımlar, can ve mal kayıpları, bu politikaların en açık ve trajik göstergesi olmuştur. Yaşanan felaketi ‘doğal afet veya kader planı’ olarak değerlendirmeyi, normalleşme adı altında kanıksatılma ve unutturma çabalarını kesinlikle reddediyoruz. Emek ve Özgürlük İttifakı olarak, bu halk ve doğa düşmanı iktidarı ve felaketlere zemin hazırlayan düzeni değiştireceğimizi, sorumlularından hesap soracağımızı ve insan onuruna yaraşır bir yeni yaşamı inşa edeceğimizi taahhüt ediyoruz. 

“SEÇİME, EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI OLARAK GİRME KARARI ALINDI”

Türkiye’nin kaderini değiştirecek bir seçimin arifesindeyiz. Toplumun beklentilerini umuda çevirecek, demokratik ve özgür bir geleceği inşa edecek tarihsel ve siyasal sorumluluğumuzun bilinciyle;

Mücadele ittifakı olarak başlattığımız süreci, genişleyerek bir seçim ittifakı haline de getirmek üzere bir irade ortaya çıktı. Seçime, Emek ve Özgürlük İttifakı olarak girme kararı alındı. Teknik çalışmalarda, HDP başta olmak üzere ittifakın bileşeni olan tüm güçlerin kazanımlarını koruyup geliştirecek yol ve yöntemler esas alınacak.

“CUMHURBAŞKANI ADAYI KONUSUNDA ORTAK TUTUMUMUZU EN KISA ZAMANDA DUYURACAĞIZ”

Gündem başlıklarımızdan biri olan cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili geniş çaplı bir tartışma yürüttük. Depremden sonra cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecini tekrar değerlendirme kararı almıştık. Bugün yürüttüğümüz tartışma neticesinde oluşan ortak tutumumuzu en kısa zamanda bir basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşma kararı aldık.

Siyasi yasakların ve davaların, şiddetin ve baskının artarak devam ettiği bir atmosferde, seçim süreci ve sandık güvenliğine dair tüm toplum kesimleriyle sürdürdüğümüz ortak çalışmaları hız kazandırarak devam ettiriyoruz.

8 Mart’ta sokakları mora boyayan kadınların mücadelesinden aldığımız güçle Newroz ve 1 Mayıs meydanlarını dolduracağız. Bütün demokrasi güçleriyle birlikte 15 Mayıs’ı kazanacağız. Tek adam rejimine son vereceğiz.  Dayanışma, mücadele ve umutla…”

ARTI SİİRT

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN