Ehliyet yenileme için son tarih! Milyonlarca insan henüz yenilemiş değil...

Yaklaşan yıl sonu ile birlikte, eski tip ehliyet ve kimlik kartlarının yenilenmesi gereken en geç tarih merak konusu oldu. Özellikle, 31 Aralık 2023 tarihine kadar sürenin dolacağına dair yaygın bir kanı var. Ancak, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün son açıklamaları ile sürenin uzatıldığı bilgisi netlik kazandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

Yaklaşan yıl sonu ile birlikte, Türkiye genelinde milyonlarca vatandaş, eski tip ehliyet ve kimlik kartlarının yenilenme süresinin ne zaman dolacağını merak ediyor. Bu kapsamda, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden beklenen açıklama geldi.

31 Aralık 2023: Yenileme İçin Son Tarih

Daha önce 31 Aralık 2022 olarak belirlenen sürücü belgesi yenileme tarihi, bakanlık tarafından 1 Ocak 2016'dan önce alınan ehliyetler için iki yıl uzatıldı. Bu durum, eski tip ehliyet sahiplerine 31 Aralık 2023'e kadar ek süre tanıyor.

Yeni Ehliyet Ücretleri ve Zam Oranları

Ehliyet yenileme ve değiştirme ücretlerinde önemli bir değişiklik yaşanacak. Şu anda, yeni tip ehliyetlere geçiş yapmak isteyenler için 15 TL gibi nominal bir ücret belirlenmiş durumda. Fakat, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren bu ücretlerin, açıklanan %58.46'lık Yeniden Değerleme Oranı ile artırılacağı duyuruldu.

Gerekli Belgeler ve Başvuru Süreci

Ehliyet yenileme için gereken belgeler arasında kimlik kartı başvurusunda kullanılabilecek çeşitli fotoğraflı kimlik belgeleri ve biyometrik fotoğraf yer alıyor. Ayrıca, sürücü olur sağlık raporu ve Nüfus Müdürlüğünde alınacak parmak izi de başvuru sürecinin önemli parçaları arasında bulunuyor.

Önemli Bilgiler ve Tarihler

  • Son Başvuru Tarihi: 31 Aralık 2023
  • Yeni Ücretlerin Uygulanacağı Tarih: 1 Ocak 2024
  • Mevcut Ücret: 15 TL (yeni tip ehliyet için)
  • Zam Oranı: %58.46
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN