Dünyayı sardı, Türkiye'de de hızla yayılıyor: Gençlerin yeni belası metamfetamin zehri

Kağıthane'de bir polisin şehit olduğu, bir polisin de ağır yaralandığı operasyon son zamanlarda giderek yaygınlaşan metamfetamin adlı uyuşturucunun ne kadar tehlikeli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Tüm dünyanın başına bela olan bu zehir, ülkemizde de yayılmaya başladı. Kullananları adeta bir zombiye dönüştüren metamfetamin paranoya ve şizofreni gibi ruhsal çöküntünün yanı sıra dişleri çürütüp döküyor, kısa sürede ölüme götürüyor. İlk kez 1919’da Japon kimyacının ürettiği, Hitler’in askerlerini müptela ettiği uyuşturucu şimdi Türk polisinin bir numaralı hedefi.

Metamfetamın ilk olarak 1919 yılında Japon kimyager Akira Ogata tarafından tıbbi amaçlarla üretildi. İkinci Dünya Savaşı sırasında eroinle birlikte askerler tarafından sıkça kullanıldı. Nazilerin, özellikle Hitler’in askerlere cesaret vermek için kullandığı biliniyor. 1950’lerde Benzedrine ticari ismi ile ABD’de satışa çıktı. Narkolepsi, depresif durumlar ve zayıflama amacı ile kullanılıyordu ancak bağımlıları türeyince 1970’te reçetesiz satışı yasaklandı.

MEKSİKA’DAN ABD’YE...

Merdivenaltı üretilen metamfetamin, California ve Hawaii’den başlamak üzere tüm ABD’ye yayıldı. Ancak yasaklanması daha da yayılmasına neden oldu. Uyuşturucu kartelleri tarafından dünyanın çeşitli yerlerinden önce Meksika’ya, buradan da tüm ABD’ye dağıtılmaya başlandı. Aslında ABD ile birlikte, özellikle savaşa katılmış ülkelerde kullanımı oldukça yoğundu.

Uluslararası raporlara yansıyan bilgilere göre; 2006 ve 2011 yılları arasında metamfetamin yakalama olaylarının sayısı neredeyse üç katına çıkarken, ele geçirilen metamfetamin miktarı da altı kat arttı. İlerleyen yıllarda da bu rakamlar katlanarak artmaya devam etti. Norveç, Litvanya, İsveç ve Letonya’da ardı ardına yüklü miktarda metamfetamin ele geçiriliyordu. Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, ‘metamfetamin’ Türkiye’de ilk kez 2009 yılında İstanbul’da görüldü. Son yıllarda bu sentetik maddenin kullanımı endişe verici düzeyde artış gösterirken, Türkiye’de 2019 yılında 1 ton 42 kilogram, 2020 yılında ise 4 ton 168 kilogram metamfetamin ele geçirildi.

Türkiye’de giderek büyüyen metamfetamin tehdidi, yapılan operasyonlarda ele geçen miktarlara da yansıdı. İstanbul’da 1 Ocak’tan bu yana 24 bin 539 narkotik operasyonu düzenlendi. Bu çalışmalarda 8.5 ton uyuşturucu madde, 2.5 milyon adetten fazla da uyuşturucu hap ele geçirildi. Ağustosa kadar geçen 7 aydaki uyuşturucunun 5 ton 657 kilosunun metamfetamin olması alarmın büyüklüğünü gösteren bir veri oldu. Yakalananların 1 ton 896 kilosunu esrar, 335 kilosunu sentetik kannabinoid (Bonzai), 320 kilosunu eroin, 217 kilosunu kokain, kalan kısmını da farklı türde maddeler oluşturdu. Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığını İzleme Merkezi’nin (EMCDDA) 2022 raporuna göre, İstanbul metamfetamin kullanımında Avrupa’daki 106 merkez arasında 10’uncu sırada.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN