Dünyada eşi benzeri yok: Siirt'te kazı çalışmaları sırasında bulundu! Tam 5 bin yıllık!

Siirt'te bir türbe höyükte kazı yapan arkeologlar 5 yıllık bir tarihe sahip dünyanın en eski boncuklarını buldu. Dünyada eşi benzeri olmayan boncuklar dünyada büyük ilgi uyandırdı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Siirt merkeze 20 kilometre uzaklıkta bulunan höyükte geçtiğimiz yıllarda yapılan kazılarda ele geçirilen buluntular karbon testine tabi tutularak hangi tarihte üretildikleri tespit edildiği belirtildi.

Başur höyükte kazı yapan Ege Üniversitesi Arkeoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur, daha önce bu kazıda dünyanın figürlü en eski taş oyun seti bulunan höyükte ele geçirilen buluntular arasında yer alan fayans boncuklar boncukların yapılan karbon testinde 5 bin yıllık olduğu ortaya çıktığını ifade etti.

5 BİN YILLIK GEÇMİŞE SAHİP

Başur höyüğün Doğu Anadolu bölgeleri arasında yer alan ve yoğun trampaya sahne olan bir koridor olduğunu belirten Doç. Dr. Sağlamtimur, “Höyük’te yaptığımız kazı çalışmalarında ortaya çıkardığımız buluntular bölgenin tarihinin aydınlatılması açısından büyük önem taşımaktadır. Daha önce bu höyükte iki iskeletin yer aldığı bir mezarda bulduğumuz hayvan figürlerinden oluşan 49 taştan oluşan oyun seti dünyanın figürlü en eski oyun seti olarak Japonya’dan Amerika’ya kadar bütün dünyada büyük ilgi gördü. Şimdi de buluntular arasında ele geçirdiğimiz boğumlu fayans boncukların karbon testini yaptırdık. Bu boncukların 5 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu ve aynı zamanda dünyanın ilk porselen boncukları olduğu ortaya çıktı” dedi.

Oyun taşları Batman müzesi teşhir salonunda sergileniyor boncuklar ise Hasankeyf müzesi teşhir salonunda sergileniyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN