Diyarbakır'da Kürtçe dil dersini seçen öğrencilere 700 tablet dağıtıldı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), seçmeli dersler arasından Kürtçeyi seçen öğrencilere düzenlenen törenle 700 tablet dağıttı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Tören dün akşam Sezai Karakoç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Törene Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Doğan Hatun ve Serra Bacak da katılarak öğrencilere tabletleri verdi.

Doğan Hatun, bir belediye başkanı olarak Kürtçeye katkı sunan herkese yardımcı olacaklarını belirterek, “Kim kendi dili üzerinde çalışmak istiyorsa, sadece çocuklar değil; akademide çalışan insanlar, bilim alanında çalışan insanlar, Kürtçe dil kursları açmak isteyenler, hepsine yardımcı olacağız” dedi.

"Öğrencilere bin 200 tablet vereceğiz"

DTSO yöneticileri, bu yıl Kürtçeye gönül veren öğrencilere yaklaşık bin 200 tablet dağıtacaklarını söyledi.  DTSO Başkanı Mehmet Kaya, "Çocuklarımıza bin 200 tablet verdik. Bu tabletleri Kurmanci ve Zazaki derslerini seçen çocuklara veriyoruz” dedi.

Tablet dağıtımından çocuklar, öğretmenler ve veliler oldukça memnun kaldı. Ramazan Demir isimli öğrencinin babası Rûdaw'a şunları söyledi:

"Bu şekilde olması çok güzel. Çocuklar bununla teşvik ediliyor. Bu tür çalışmaların devam etmesini istiyoruz” dedi.

Kürtçe öğretmeni Erdoğan Alparslan da çocukların ödüllendirilmesiyle ilgili şunları söyledi:

“Artık Kürtçe onlar için sadece evde konuşulan dil olmaktan çıkıyor, pazarın da dili haline geliyor. Bunun verileri var. Bu onlar için çok büyük bir motivasyon. Artık Kürtçe dersi daha çok tercih ediliyor, daha çok seçiliyor.”

Geçen yıl 11 ili etkileyen 6 Şubat depremi nedeniyle çocuklara tablet dağıtılmamıştı. Her geçen yıl hem Kürtçeyi seçen çocukların sayısı hem de dağıtılan tablet sayısı artıyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN