Depremin etkisi uzaydan görüntülendi! Hatay'daki yıkım net olarak fark ediliyor

İstanbul Teknik Üniversitesi Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama Merkezi, Kahramanmaraş merkezli depremlerin yol açtığı yıkımı, uydu aracılığıyla uzaydan görüntüledi. Görüntülerde Nurdağı'nda bazı yerlerde enkazın yolları kapattığı görüldü. Görüntülerde özellikle Hatay merkezde yıkılan çok sayıda bina yer alıyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

Türkiye'nin ilk uydu yer istasyonu İTÜ UHUZAM, 6 Şubat'ta merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan 7,7 ve Elbistan olan 7,6 büyüklüğündeki depremlerin, bu şehirle birlikte Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ'da yol açtığı yıkımı tespit etmek için çalışma başlattı.

DEPREMİN ETKİ ETTİĞİ ALANLAR BELİRLENDİ

Bu kapsamda, deprem bölgesindeki yıkım, Pleiades, Spot 6&7, Worldview3, GeoEye uyduları aracılığıyla görüntülendi. Yıkılan binaların enkazı kayıt altına alındı. Bölgenin hava koşullarının bulutlu olması nedeniyle ilk etapta Adana, Osmaniye illeri ile Hatay'ın Kırıkhan, Kahramanmaraş'ın Türkoğlu, Gaziantep'in Nurdağı ve İslahiye ilçelerine ait görüntüler indirilerek depremin etki ettiği alanlar belirlendi.

Depremin etkisi uzaydan görüntülendi! Hatay'daki yıkım net olarak fark ediliyor

ENKAZ BAZI YERLERDE YOLLLARI KAPATTI

Uydu kayıtlarında, depremde yıkılan binaların enkazı kayıt altına alındı. Görüntülerde Nurdağı'nda bazı yerlerde enkazın yolları kapattığı görüldü. Ayrıca iş makinelerinin enkaz alanlarında yaptığı çalışmalar da kayıtlara yansıdı. AFAD tarafından çeşitli yerlerde kurulan çadırlar da uydu görüntüleriyle kayda alındı.

HATAY'DAKİ YIKIM NET OLARAK GÖRÜLÜYOR

İncelemede Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde 100'e, İslahiye ilçesinde ise 150'ye yakın binanın deprem nedeniyle yıkıldığı belirlendi. Uydu görüntülerinde Hatay'daki yıkım ise net olarak görülüyor. Özellikle Hatay merkezde yıkılan çok sayıda bina yer alıyor. Kayda Hatay'ın Kırıkhan ilçesi ile Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesindeki hasarlı binalar ve kapanan yollar da yansıdı.

Depremin etkisi uzaydan görüntülendi! Hatay'daki yıkım net olarak fark ediliyor

"FARKLI UYDULARDAN VERİ SAĞLIYORUZ"

İTÜ UHUZAM Müdür Yardımcısı ve İTÜ İnşaat Fakültesi Geomatik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nebiye Musaoğlu, İTÜ UHUZAM'ın kuruluşunun 1996'da bir proje olarak başladığını, 2000'li yıllardan itibaren İTÜ'ye bağlı bir Uygulama ve Araştırma (UYG-AR) Merkezi olarak çalışmalarını yürüttüğünü söyledi. İTÜ UHUZAM'ın doğrudan uydu görüntüsü indirme ve verileri işleyerek bilgi üretimi yeteneğine sahip bir araştırma merkezi olduğunu belirten Musaoğlu, "Farklı uydulardan veri sağlıyoruz. Dolayısıyla uydulardan sağlanan verileri işleyip mekansal veri üretiyoruz ve bu veriler çeşitli çalışmalara önemli katkılar sağlıyor. Uzaktan algılama verileri özellikle geniş alanlarda hızlı bilgi üretilmesinde vazgeçilmez bir kaynaktır." diye konuştu.

"HAVA KOŞULLARI NEDENİYLE VERİ ALMAK ZOR"

Kahramanmaraş merkezli depremlerden hemen sonra çalışmalara başladıklarını belirten Prof. Dr. Musaoğlu, "Deprem öncesi görüntülerimiz vardı. Ondan mevcut durum analizlerini yaptık. Deprem sonrası için de hemen programlamalarımızı girdik. Fakat bölgenin hava koşulları bulutlu olduğu için anında veri almak biraz zor. O nedenle programlamalarımızı yaptık. Dün itibarıyla da verileri almaya başladık. Farklı görüntü işleme teknikleriyle, yapay zeka tekniklerini de kullanarak hasarlı veya sağlam binaların tespit edilmesine yönelik çalışmalar yaptık.

Depremin etkisi uzaydan görüntülendi! Hatay'daki yıkım net olarak fark ediliyor

"KIRMIZI İLE GÖSTERİLEN YERLER BİNA"

7 Şubat'taki görüntülerde daha çok Adana ve Osmaniye ile Hatay'ın Kırıkhan, Kahramanmaraş'ın Türkoğlu, Gaziantep'in Nurdağı ve İslahiye ilçelerine ait görüntüleri indirdik. Çok hasarlı bina var. Adana'da nispeten daha az yıkım olduğunu görüyoruz. Görüntülerde sağlam binalarla ile yıkılan binalar arasındaki fark net şekilde görülüyor. Ayrıca görüntülerde kapanan yolları da çıkarmak mümkün. Yönlendirme açısından bu da önemli bir bilgi. Bunun için de çalışıyoruz. Görüntülerde kırmızı ile gösterilen yerler bina, sarı ile olanlar ise yıkılmış binalar." açıklamalarında bulundu.

Depremin etkisi uzaydan görüntülendi! Hatay'daki yıkım net olarak fark ediliyor

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN