Çin lideri Şi'den orduya 'Savaşa hazır olun' talimatı

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, orduyu savaşa hazır olmaya odaklanma talimatı vererek, silahlı kuvvetlerde gelecekteki reformlara ilişkin planlamanın güçlendirilmesine vurgu yaptı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

Çin Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, aynı zamanda Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Askeri Komitesi (CMC) Başkanı olan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in Pekin'de düzenlenen seminerde askeri politikalara ilişkin değerlendirmelerini aktardı.

Şi, 10 yıldır Çin'in ulusal savunması ve silahlı kuvvetlerin geliştirilmesinde uzun süredir devam eden sistemsel engeller, yapısal uyumsuzluklar ve politika sorunlarının çözülebildiğini söyledi.

Ulusal savunma ve silahlı kuvvetlerde gerçekleştirilen reformlarla edinilen 'başarılı deneyimin' daha iyi kullanılması çağrısında bulunan Şi, 'silahlı kuvvetlerin reform yoluyla güçlendirilmesi için çaba gösterdiğini' belirtti.

Şi, geçmiş reformlardaki başarılı deneyimlerin ciddi bir şekilde özetlenmesini ve uygulanmasını, yeni durum ve görevlerin anlaşılmasını ve savaşa hazır olmaya odaklanmayı talep etti.

Şi, Komite'nin benzeri görülmemiş kararlılık ve çabalarla reform yoluyla silahlı kuvvetleri güçlendirme stratejisini tam olarak uyguladığını vurguladı.

Öte yandan Çin lideri, 2026'da yüzüncü yaşına girecek Halk Kurtuluş Ordusu'nun 'belirlenen hedefe ulaşmak için güçlü bir ivme sağlamak amacıyla reformları uygulama ve gelecekteki reformlara ilişkin planlamayı güçlendirmek için öncü ve yenilikçi çabalar gösterme' çağrısı yaptı.

Rusya, Çin ve İran ortak askeri tatbikat yapacak

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bageri, Rusya, Çin ve İran ordularının sonbaharda ortak tatbikat yapacağını açıkladı.

Bir basın toplantısında konuşan Bageri, "İran, Rusya ve Çin donanmalarının katılacağı tatbikat, bu yılın sonbaharında Hint Okyanusu'nun kuzey kısmında yapılacak. Pakistan, Umman ve bir dizi başka ülkenin de bu faaliyetlere katılması bekleniyor" dedi.

Üç ülke ocak ayında ortak deniz tatbikatı yapmıştı. Deniz Güvenlik Kuşağı adı verilen tatbikat, üç ülkenin 3. ortak deniz tatbikatı olmuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN