Buna şaşıracaksınız! Mutfakta en çok mikrop barındıran yer neresi?

Mutfakta en çok mikrop barındıran bölgeyi tahmin etmek gerekirse akla ilk olarak buzdolabının kolu, kesme tahtası ya da lavabo içi gelebilir. Ancak yeni bir çalışma, bakterilerin beklenmedik bir noktada gizleniyor olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösterdi. Cevap ise baharat çekmecesi...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

ABD Tarım Bakanlığı Gıda Güvenliği ve Denetim Servisi tarafından yaptırılan yeni bir çalışmada araştırmacılar, hindi burger hazırlayan kişilerin mutfaktaki farklı yüzeyleri nasıl kirlettiğini ya da mikropları bulaştırdığını inceledi.

Buna şaşıracaksınız! Mutfakta en çok mikrop barındıran yer neresi?

YEMEK YAPILDIKTAN SONRA BAHARAT KAVANOZLARININ TEMİZLİĞİ UNUTULUYOR

The Washington Postta yer alan habere göre araştırmacılar, yemekte kullanılan baharat kavanozlarının çapraz kontaminasyonun açık ara en yüksek nokta olduğunu tespit etti.

Çapraz kontaminasyon, bakteri ve virüslerin kontamine olmuş bir yüzeyden, kirlenmeye maruz kalmamış başka bir yüzeye transfer olmasıyla medyana geliyor.

Kısa süre önce Journal of Food Protectionda yayınlanan çalışmada, kişilerin kesme tahtalarını temizlemenin önemini duymuş olsalar da baharat kavanozlarını düşünmemiş olabilecekleri belirtiliyor.

Çalışmada, "Tüketiciler yemek pişirdikten sonra baharat kaplarını temizlemeyi aklına getirmeyebilir çünkü kavanozların çapraz kontaminasyon için yüksek risk olduğu düşünülmemektedir" deniyor.

12 YÜZEY İNCELENDİ

Çalışmada araştırmacılar 371 kişiden, farklı tarzlardaki mutfaklarda, içerisine zararsız bir bakteri aşılanan terbiyeli hindi burger ve salata hazırlamalarını isledi.

ARTI SİİRT

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN