Bir devrin sonu! Getir, tüm çalışanlarını işten çıkardı! Ülkeden çekiliyor...

Türkiye merkezli hızlı teslimat şirketi Getir, Almanya pazarından çekilme kararı aldığını duyurdu. Şirket, 15 Mayıs itibarıyla Almanya'daki faaliyetlerini tamamen durduracak ve bu süreçte yaklaşık 1800 çalışanını işten çıkaracak. Karar, Getir'in yaklaşık bir buçuk yıl önce 1,2 milyar dolarlık bir anlaşma ile satın aldığı rakibi Gorillas'ı da kapsıyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Alman basınında yer alan bilgilere göre, Getir, depolarını kademeli olarak kapatmayı planlıyor ve bu süre zarfında şirketin Almanya'daki tüm çalışanları işten çıkarılacak. SkyNews ve Business Insider gibi uluslararası haber kaynaklarına göre, Getir'in mevcut yatırımcıları, şirkete çift haneli milyonlarca dolarlık yeni finansman sağladı. Ancak bu finansmanın bir koşulu olarak, Getir'in Almanya başta olmak üzere bazı pazarlardan çekilmesi gerekiyor.

Getir'in bu kararı, özellikle büyük hissedar Mubadala'nın, Almanya'daki iş modelinin uygulanabilirliğini sorgulaması ve yüksek maliyetler nedeniyle şirket yönetimine olan sabrını kaybetmesi sonucunda alındığı belirtiliyor. Şirketin Türkiye iç pazarındaki faaliyetlerini genişletme planları da bu yeni stratejinin bir parçası olarak görülüyor.

Geleceğe dair planlar ve piyasa odaklanması

Getir, Almanya'daki operasyonlarını sonlandırırken, Türkiye'deki iç pazar ve diğer potansiyel büyüme alanlarına odaklanmayı hedefliyor.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN