Bakanlık tebliğ yayınladı! Lokanta ve kafelerde KDV'ye zam

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı, lokanta ve kafelerde vergi artışına ilişkin bir tebliğ yayınladı. Tebliğe göre kahvehane, kafeterya, pastane, hazır yemek şirketleri dahil lokantalarda KDV yüzde 8'den yüzde 10'a, alkollü içecekler için uygulanan yüzde 18 KDV ise yüzde 20'ye çıkıyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

Hazine ve Maliye Bakanlığı lokanta ve kafelerde KDV oranlarında zam yapmaya hazırlanıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın lokanta ve kafelerde vergi artışına ilişkin tebliği yayınlandı. Gelir İdaresi Başkanlığınca yayınlanan tebliğ taslağına göre yiyecek ve içecek sunulan yerlerde KDV oranını düzenleyen maddede değişikliğe gidildi.

LOKANTA VE KAFELERDE KDV'YE ZAM

Karara göre yiyecek ve içecek satılan yerlerde yüzde 8 olan KDV oranı yüzde 10'a, yüzde 18 olan KDV oranı da yüzde 20'ye çıkartılacak. Tebliğ taslağına ilişkin görüşler toplanacak. Son halinin Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından resmen uygulamaya girecek.

ALKOLLÜ İŞLETMELERDE KDV YÜZDE 20'YE ÇIKACAK

Kahvehane, kafeterya, pastane, hazır yemek şirketleri, büfe dahil lokantalarda KDV oranı yüzde 8'den yüzde 10'a çıkacak. Bu işletmelerde alkollü içecekler için uygulanan yüzde 18 KDV oranı yüzde 20'ye çıkartılacak. Alkollü hizmet veren işletmelerde de KDV oranı yüzde 20'ye yükselecek.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN