Altından 20 kat daha değerli! Dünyanın en değerli madenlerinden! Bulan köşeyi dönüyor

Yeryüzünün değerli madenleri arasında altın, elmas, pırlanta ve plütonyum gibi tanıdık isimler öne çıksa da, bir madde bu ünlü metalleri gölgede bırakıyor. Rodyum'un ismi daha önce pek duyulmamış olabilir. Ancak rodyum dünyanın en değerli maddelerinden birisi olarak sıradışı bir konuma sahip. Rodyum altından tam 20 kat daha değerli olmasıyla göz kamaştırıyor ve endüstriyel uygulamalardaki önemiyle dikkatleri üzerine çekiyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Dünya üzerindeki değerli metaller arasında altın, elmas, pırlanta gibi maddeler oldukça ünlü ve nadir bulunmaları nedeniyle yüksek değere sahip. Ancak daha önce adı duyulmamış bir maden daha var. Bu madenin ismi rodyum. Rodyum son yıllarda endüstriyel uygulamalarda ve özellikle otomotiv sektöründe önemli bir rol oynadı. Bu nedenle de oldukça değerli hale geldi.

DÜNYANIN EN DEĞERLİ MADENİ: RODYUM

Altın kadar ünlü olmasa da rodyum, dünyanın en değerli metalleri arasında yer alır. Rodyum altından 20 kat daha değerli bir madde olarak kabul edilmektedir. Özellikle son yıllarda ons başına fiyatı oldukça yüksektir.

Rodyumun Özellikleri

Rodyum, kimyasal özellikleri bakımından oldukça özel bir madde olarak kabul edilir. Özellikle oksijenle kolayca reaksiyona girmez ve bu onu asil bir metal yapar. Ayrıca, korozyona ve oksidasyona karşı son derece dayanıklıdır. Rodyumun genel sertliği yüksektir ve 1.964 santigrat derecede erir. Bu özellikleri, rodyumu platin, paladyum, osmiyum, iridyum ve rutenyum gibi platin grubu metalleri arasına yerleştirir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN