Almanya'da işsiz bir aileye yapılan yardım 3 bin Euro'ya yükseltildi

Almanya'da 'halk parası' olarak da adlandırılan sosyal yardımların miktarı artırıldı. 1 Temmuz'dan itibaren her bir ebeveyn başına 451 euro, 14-17 yaş arasındaki çocuk için 420 euro, 6-13 yaş arası çocuk için 348 euro, 0-5 yaş arasındaki çocuk için 318 euro ödeniyor. Ailenin kirasını, ısınma ve diğer yan giderlerini yine devlet ödüyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Sözcü gazetesinin haberine göre; böylece üç çocuklu bir aileye ödenen para ek yardımlarla birlikte 3 bin 10 euroya ulaşıyor. Ayrıca radyo-tv vergisi, eğitim masrafları da bu miktara eklenebiliyor. Yalnız yaşayan bir kişi için de 502 euro temel aylık var. Yine kira, eğitim, vergi gibi ek ödemelerle birlikte tek kişinin aylık aldığı miktar da 2 bin euroyu bulabiliyor.

LİSTEDE TÜRKLER 3. SIRADA

Sadece Alman vatandaşları değil, Almanya'da yasal yollarla yaşayıp sosyal yardıma muhtaç olan herkes "halk parası"ndan faydalanabiliyor. Türkler, iltica hakkını elde edenler ya da oturma iznine sahip olanlar da yararlanıyor.

83 milyonluk Almanya'da 5.5 milyon kişi bu yardımları alıyor ve bunların 200 bin 122'si Türk. Yardım alanların listesinde Türkler 3'üncü sırada.

İlk sırayı 707 bin ile Ukraynalılar, ikinci sırayı 498 bin ile Suriyeliler alıyor. Türkler'den sonra Afganlar, 176 bin yardıma muhtaç kişi sayısı ile 4'üncü.

Ardından Irak, İran, Eritre, Somila, Nijerya ve Pakistanlılar geliyor. Yardımla geçinenlerin 2 milyon 918 bini Alman, 2 milyon 495 bini ise yabancı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN