5G teknolojisi ile uçakta telefon yasağı tarihe karışabilir

Artık uçakta telefonunuzu kapatmanıza gerek kalmayabilir. 5G kapsama alanı uçağa 'piko-hücre' adı verilen bir sistemin kurulması ile mümkün olacak. Bu ağ istasyonu aracılığıyla telefon görüşmeleri, metin mesajları ve veri bağlantısı bir uydu ağı aracılığıyla yerdeki bir mobil ağa gönderilebilecek.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

Bilindiği üzere yüzyılın en büyük icatlarından ve en konforlu ulaşım araçlarından biri olarak kabul edilen uçaklarda telefon kullanımına dair katı sınırlamalar mevcut. Buna neden olarak ise cep telefonu gibi elektromanyetik dalgalarla iletişim sağlayan elektronik cihazların kullanımının uçaklarda bulunan navigasyon ve iletişim sistemlerine doğrudan etkisi olması gösteriliyor.

 

5G TEKONOLOJİSİ İLE UÇAKTA TELEFON KULLANILACAK

Uzun süredir devam eden bu kural ise yakın zamanda tarih olabilir. Avrupa Komisyonu, mobil iletişim mevzuatını en modern standartlara göre uyarlıyor. Sonuç olarak, 5G kapsama alanı uçaklarda da kullanılabilir hale getirilebilir.

 

UÇAKTA TELEFONLARIN KAPATILMASINA GEREK KALMAYACAK

Bu karar ile birlikte Avrupa Birliği içinde havayolları, uçaklarına en son 5G teknolojisini kurarak yolcuların akıllı telefonlarını ve diğer bağlı cihazlarını tıpkı yerde yaptıkları gibi kullanmalarına izin verecek. Böylece yolcular uçağa bindiklerinde telefonlarını kapatmak zorunda kalmayacak.

 

"PİKO-HÜCRE" SİSTEMİ İLE MÜMKÜN OLACAK

5G kapsama alanı, uçağa "piko-hücre" adı verilen bir sistemin kurulması ile mümkün olacak. Bu ağ istasyonu aracılığıyla, telefon görüşmeleri, metin mesajları ve veri bağlantısı, bir uydu ağı aracılığıyla yerdeki bir mobil ağa gönderilebilecek.

 

DİĞER ULAŞIM ARAÇLARINDA DA BU UYGULAMA MÜMKÜN OLABİLİR

Komisyon ayrıca otomobil, otobüs ve diğer ulaşım araçlarında WiFi üzerinde 5 GHz frekanslarını kullanıma açmak istiyor. Bu kapsamda AB Üye Devletlerinin 5GHz bantlarını karayolu taşımacılığı için erişilebilir hale getirmek için 30 Haziran 2023'e kadar süreleri bulunuyor. Avrupa Birliği içerisinde başlayan bu yeni adım 5G teknolojisinin gelişmesi ile tüm dünyada yayılacaktır.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN