2023 Basımı 1 Lira değişti: Artık böyle üretilecek...

Özellikle artan hammadde maliyetleri ve yüksek enflasyon nedeniyle bir çok ürünün gramajında düşüş yaşandı. Gramajında düşüş yaşanan en spesifik ürün ise yeni basım 1 lira oldu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Son zamanlarda market raflarında dikkat çeken bir durum var: Ürünlerin görünüşü aynı, ama içeriklerinin gramajı azalmış. Bu durum peynir, yoğurt, tereyağı, meşrubat ve çikolata gibi ürünleri kapsıyor. Peki, sadece market ürünleri mi? Hayır, hatta 1 TL bile bu değişimden nasibini alıyor.

Yeni 1 TL Daha Hafif: Üretim Maliyetine Bağlı Değişim

Üretim maliyetlerinin yükselmesi nedeniyle, darphane yeni 1 liraların gramajını azaltmaya karar verdi. 2016 ve 2023 basımı 1 liralar arasında belirgin bir fark göze çarpıyor: Yeni paralar daha hafif. Bu durum sokaktaki vatandaşların da dikkatini çekmiş durumda.

Bir röportajda vatandaşlara eski ve yeni 1 lira ağırlıklarının fark edilip edilmediği sorulduğunda, her iki parayı da eline alanlar eski paraların daha ağır, yeni paraların ise daha hafif olduğunu belirttiler.

2023 Basımı 1 Lira değişti: Artık bu böyle üretilecek...

1 Lira: Daha Az Gram, Daha Az Ses

Kalınlık, ağırlık ve hatta çıkardığı ses açısından farklılık gösteren iki 1 lira, biri eski diğeri yeni, bir liranın alım gücü azalırken, artan maliyet nedeniyle Merkez Bankası'nın yeni 1 liraların gramajını düşürme kararı aldığı gözleniyor.

1 lira üretiminde kullanılan bakır, nikel ve çinko gibi madenlerin fiyatlarının artması, döviz kuru ve ham madde fiyatlarındaki yükseliş, 1 liranın maliyetini kendi değerini aşmaya itmiş durumda.

Vatandaşın Görüşü: Hafif Olsun, Hatta Kaldırılsın

1 liranın gramajının azaltılması hakkında konuşan bir vatandaş, "Daha da azaltılsa hiçbir sakıncası yok bence. Biraz daha hafif olsa... Veyahut metal parayı tamamen kaldırsak..." şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

2023 Basımı 1 Lira değişti: Artık bu böyle üretilecek...

Gramaj Farkı: 8.21 gram'dan 6.63 gram'a

Mart ayından itibaren, 2016 basımı ve 2023 basımı olan iki 1 lira tartıldığında, eski 1 lira 8.21 gram gelirken, yeni 1 lira 6.63 gram çıktı. İki 1 lira arasında yaklaşık 1,5 gram fark bulunuyor.

Yıllar boyunca 8 gram olan 1 liralar, Mart'tan itibaren darphanede 6 grama düşürüldü. Bu değişiklik, artan maliyetlere karşı bir çözüm olarak ön plana çıkıyor. Böylelikle, hem market raflarında hem de cüzdanlarımızda gramajın azaldığı bir döneme giriyoruz.

ARTI SİİRT

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN