2022 Mevlid Kandili ne zaman?

2022 yılının son kandili olan Mevlid Kandili için artık kısa bir zaman kaldı. Tüm İslam alemi tarafından sabırsızlıkla beklenen Mevlid Kandili, bu yıl yine bol bol dua ve ibadetlerle geçecek. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2022 dini takvimiyle birlikte Mevlid Kandili tarihi belli oldu. Peki, Mevlid Kandili ne zaman?

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

Mevlid Kandili için geri sayım başladı. Hazreti Muhammed'in (sav) dünyaya gelişinin kutlandığı Mevlid Kandili gecesi tarihi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklandı. Peki, Mevlid Kandili ne zaman?

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN?

Mevlid kandili tarihi, 2022 yılı dini takviminin yayımlanmasıyla birlikte belli oldu.

Buna göre; Mevlid Kandili bu yıl 7 Ekim Cuma günü idrak edilecek.

MEVLİD KANDİLİ NEDİR?

Hazreti Muhammed'in dünyaya teşrifi dolayısıyla rebiyülevvel ayının 12'nci günü idrak edilen Mevlit Kandili, İslam dünyasının önemli gün ve geceleri arasında yer alıyor.

Sözlükte “doğum yeri ve zamanı” anlamına gelen mevlid kelimesi, İslâm kültüründe özellikle Hz. Peygamber’in doğumunu, bu vesileyle yapılan törenleri ve yazılan eserleri ifade etmek için kullanılır.

MEVLİD KANDİLİ'NİN ÖNEMİ NEDİR?

'Doğum, doğum yeri ve doğum vakti' anlamlarına gelen mevlid kelimesi, peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in doğumunu anlatmak için kullanılıyor.

''Mevlid-i Nebi'' olarak da anılan ve Türkiye'de Mevlid Kandili olarak bilinen gece, Müslüman alemi için büyük önem taşıyor.

Son peygamber Hz. Muhammed'in doğumunu anmak için düzenlenen törenler, tarihte ilk kez Mısır'da Fatımiler döneminde başladı. Çok geçmeden Eyyubiler tarafından da benimsenen kutlama programlarında çeşitli törenler ve şenlikler yapıldı.

Mevlid törenleri daha sonra İslam dünyasında yaygınlık kazanarak günümüze kadar devam etti. Esasen Hz. Muhammed'in doğum yıl dönümü için başlayan mevlid töreni giderek, Kadir, Mi'rac, Regaib ve Berat gecelerinde veya sünnet, evlenme, ölüm, deprem gibi önemli olaylar vesilesiyle yapılmaya başlandı ve toplumsal gelenekte yer alan önemli bir dini-kültürel öge oldu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN