200 Şubesi bulunan ünlü bakliyat ve kuruyemiş devi Maksul iflas etti

Türkiye genelindeki 200'e yakın şubesinde kuruyemiş, bakliyat, baharat ürünlerinin satışını yapan Maksul Gıda iflas etti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

Art arda yeni şubeler açan Maksul Gıda, 3 yıl önce mali darboğaza girdi. Maksul Gıda ile sahibi Hakan Şenol için konkordato talebinde bulunuldu. Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, şirkete yönelik konkordato kararı verdi. Ancak, ilk derece mahkemesinin verdiği kararı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi kaldırdı.

‘ŞİRKETİN İÇİ BOŞALTILDI’ İDDİASI
İstinaf Mahkemesi’nin verdiği karar sonrası dosya yeninden Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne geldi. Bu süreçte, alacaklılar borçların ödenmediğini, şirket varlıklarının ise başka kişilere devredildiği bilgisini mahkemeye bildirdi.

RAPOR ‘OLUMSUZ’ ÇIKTI
Mahkeme, dosyaya ilişkin bilirkişi raporu aldırdı. Prof. Dr. Serdar Kale, Prof. Dr. Fatma Pamukçu ve Mali Müşavir Deniz Akkaya Mar’ın mahkemeye sunduğu raporda, şirketin toparlanmasının güç olduğu kaydedildi.

200 Şubesi bulunan ünlü bakliyat ve kuruyemiş devi Maksul iflas etti

DÜN İFLAS KARARI VERİLDİ
Dün görülen duruşmada mahkeme Maksul Gıda ile sahibi Hakan Şenol için iflas kararı verdi. Şirkettem, kamunun yanı sıra çok sayıda işçinin de parasını alamadıkları anlaşıldı. Kararla birlikte, şirketin tasfiye süreci de başladı. Borç miktarı ise 400 milyon TL olarak kayıtlara girdi. Bu arada, bir ara 200 kadar şubeye erişen şirketin şimdilerde 50 kadar şubesi faaliyette.

İŞÇİLER, AYLARDIR MAAŞLARINI ALAMADI
İflasına karar verilen Maksul Gıda’nın 200 kadar çalışanın da, aylardır maaşlarını alamadıkları anlaşıldı. Maksul Gıda çalışanı Hanife Nur Aca, geçen 31 Ocak’ta işe girdiğini belirterek “13 Mart 2024 tarihinde şube kapatılarak çıkışımız verildi. İşe girdiğim tarihten beri 1 kuruş maaş ödemesi almadım” dedi. Berkay Ünlü isimli çalışan ise, “Aralık 2023 ve Ocak-Şubat 2024 maaşlarımı birçok mağdur gibi ben de alamadım” ifadelerini kullandı.

Maksul Gıda’nın Bağcılar şubesinde çalışan Derya Aşkar ise “1,5 aydır ama maaşımı alamadım. Kimseye de sesimizi duyuramıyoruz. Ne bölge sorumlusuna ne de şirketin sahibi Ömer Faruk Şenol bizim mesajlarımıza ve aramalarımıza yanıt veriyor” diye konuştu.

200 Şubesi bulunan ünlü bakliyat ve kuruyemiş devi Maksul iflas etti
Şirket sahibi Hakan Şenol için de iflas kararı verildi.

Nüket Kulu isimli Maksul Gıda çalışanı “01 Aralık 2023 tarihinden itibaren maaş alamıyorum. 10 Mart 2024 tarihinde şubelerimiz elimizden alınarak boşaltıldı. Herhangi bir yere yönlendirme yapmadan ben ve benim gibi 100’den fazla personel bekliyor. Şirket sahipleri Hakan Şenol ve kardeşi Ömer Faruk Şenol ile bir çok kez iletişime geçtim. Ancak cevap alamadım. Benim gibi bir çok kişi mağdur durumda” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN