100 Yıllık Arayış sürüyor! Kayıp Akrabalarını Bulmak İçin Rusya'dan Siirt'e geldi

Rusya'nın Ombi kentinde yaşayan Nayzabek Muhsinoğlu, 1 asır önce Rusya'ya esir düşen ve ülkesinden ayrılmak zorunda kalan dedesinin akrabalarını Siirt'te arıyor. Artı Siirt Haber Ajansına gelen Muhsinoğlu, akrabalarının bulunması için Siirt Valiliğine seslendi. Öte yandan konu hakkında açıklamalarda bulunan Muhsinoğlu, 'Dedem Sarıkamış harekatında esir düşenlerden. Sibirya'ya gönderilen esirlerden olma ihtimali de var, geri dönememiş, burada evlenmiş' ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Ali Tepe

20. yüzyıl başlarında Bitlis vilayetinde yaşayan ve birinci dünya savaşında Rusya'ya esir düşen Abdullah, bir süre ülkede muallim olarak görev yapmasının ardından 1937 yılında kurşuna dizilerek şehit edilmiş. Şimdilerde torunu olan ve Rusya'nın Ombi kentinde ikamet eden Nayzabek Muhsinoğlu ise o dönemlerde Siirt'te olan akrabalarına ulaşmak istiyor.

Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Paris köyünde akrabalarının olduğunu iddia eden Muhsinoğlu, akrabalarını bulmak için Siirt Valiliğinin kendisine yardımcı olmasını istedi.

100 Yıllık Arayış sürüyor! Kayıp Akrabalarını Bulmak İçin Rusya'dan Siirt'e geldi

"SİBİRYA'YA DÖNEMEMİŞ BURADA EVLENMİŞ"

Çerkezköy Vaizi Yusuf Demirgül'le tanışmasının ardından Türkiye'ye gelen ve bir süredir Siirt'te ikamet eden Muhsinoğlu, yaşadıklarını şu sözlerle aktardı; "Bizim dedemiz Yusuf oğlu Abdullah. 1885 yılında dünyaya gelmiş. Doğum yeri Bitlis. O dönemlerde Siirt sancağına bağlı. Buradaki Koyanbay köyünün yaşlısı Kultay amcanın dediğine göre dedem 1914 Yılında Kafkaslarda asker iken Rusların eline esir düşmüş. Sarıkamış harekatında esir düşenlerden. Sibirya'ya gönderilen esirlerden olma ihtimali de var, geri dönememiş, burada evlenmiş. Üç oğlu, üç kızı dünyaya gelmiş. Oğulları Hasan, Hüseyin, Muhsin, Kızları Kulgasi, Kulgasina, Fatma. Dedemiz 1937 yılından tekrar Ruslar tarafından tutuklanmış ve aynı sene 1937 hapisteyken kurşuna dizilerek öldürülüyor.

"BİTLİS'TE AİLESİ VE ÇOCUKLARI VARMIŞ"

Mahkemedeki belgede doğum yeri Bitlis-1985 olarak kayıtlı. 1953 senesinde mahkeme haksız yere tutuklandığını beyan etmiş ve üzerine atılı suçlardan aklandı. Bazı yaşlılardan duyduğumuza göre de 1905 Rusya Müslümanları Osmanlı sultanına mektup yazmışlar ve din adamı göndermesini istemişler. Osmanlıdan üç kişi gönderilmiş, biri de bizim dememiz Yusuf oğlu Abdullah imiş. Rusya'da dini hizmetlerde bulunmuş, birçok talebe okutmuş. Hafız, Kur'an ve derin ilim sahibi imiş. Yaşlılardan duyduğumuza göre Bitlis'te de ailesi ve çocukları varmış" dedi. Bitlis'teki ailelerini bulmak isteyen Muhsinoğlu, Siirt ve Bitlis Valiliği'ne seslenerek, kendilerine yardımcı olmalarını istedi.

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • İdris | 31 Temmuz 2022 07:44

    Valla biz bunu uzun yıllar önce nenemizden dinlemiştik. Benimde nenem Paris köyünden. Ama nenem bizimkilerden biri dönüp rahmetli oldu. Diğeri savaşta rahmetli oldu diyordu. Paris köyünden epey genç o dönem sarıkamış harekatına katılmış. Ve çoğu dönmemiş. Mesela dönen dedemiz 7 yıl esir kaldıktan sonra dönmüş. Direk Paris köyüne gitsin . Orda ona yardımcı olurlar.

BUNLARA DA BAKIN