Ekonomi Haberleri

Ekonomi Haberleri

Eğitim Sen Siirt Şubesinden kanun iptal çağrısı

Eğitim Sen Siirt Şubesi Yürütme Kurulu yaptığı açıklamada, “Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), bugüne kadar eğitim sisteminde yaşanan her sorunda olduğu gibi, eğitim emekçilerinin ekonomik, sosyal, mesleki ve özlük sorunlarına tamamen piyasacı ve rekabetçi bir mantıkla yaklaşmıştır. Bu yaklaşımın son örneği, Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) düzenlemesidir” denildi.

Ekonomistler Merkez Bankası'nın 100 baz puanlık faiz indirimini nasıl yorumladı?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün düzenlediği Para Politikası Kurulu toplantısı sonrasında politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 12'ye çekti.

Diyanet'ten kiralık takı fetvası

Ekonomik kriz arttıkça Diyanet’e bu yönde sorular da artıyor. Diyanet, düğünlerde kiralık takı sorusuna “Varlıklı göstermek ahlaki değil” yanıtını verdi.

52 elit koşu tayı satışa çıkıyor

TİGEM'in eylül ve ekimde 52 elit koşu tayı satışından 20 milyon liranın üzerinde gelir bekleniyor. TİGEM Genel Müdürü Gezginç, "Türk Soy Kütüğü'ne kayıtlı safkan İngiliz ve Arap atı olmak üzere 42 bin at ile sektörün ekonomiye yılda 10 milyar liranın üzerinde katkı sağladığı düşünülüyor." dedi.

Elektrik faturasını düşürmek için sadece bir kaşık yeterli! Faturayı yarı yarıya indirecek

Faturalar ev bütçesini oldukça sarsabiliyor. Özellikle bir ay boyunca kullanılan ev aletlerinin elektrik faturalarına yansıması dehşete düşürebiliyor. Ev ekonomisine katkı sağlamak isteyenler faturayı düşürecek tasarruf yöntemleri arıyor. Elektrik faturanızı düşürmek için yapmanız gereken çok çeşitli tasarruf yöntemleri bulunuyor.

İnternet fiyatlarına yüzde 70’e varan zam geliyor!

Ekonomik koşullar nedeniyle peş peşe zam haberlerini görmeye başladık. Şimdi de Türk Telekom internet fiyatları zamlanıyor.

Abdurrahman Dilipak: İki namaz kıldın diye ekonomi düzelmez

Gazeteci Abdurrahman Dilipak, ekonomik bozukluğun nedenini toplumdaki namazdan uzaklaşmaya bağlayan Cübbeli Ahmet Hoca'yı eleştirerek namaz kılarak ekonominin düzeltilemeyeceğini söyledi.

Yıl sonu enflasyon tahmini belli oldu

2023-2025 dönemi ekonomik hedefleri kapsayan Orta Vadeli Program (OVP) açıklandı.

Memur, emekli ve işçi maaşlarına büyük zam geliyor! İşte Erdoğan'ın işaret ettiği o tarih

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan MYK'da gündem ekonomiydi. Atılan adımlarla toplumdaki her kesimin rahatlıyacağını belirten Erdoğan'ın yeni yılda memur, işçi ve emekli maaşlarında önemli bir artış olacağını MYK üyeleriyle paylaştığı öğrenildi. İşte işaret edilen o tarih...

Korkmaz Karaca, Cumhurbaşkanlığı ve AK Parti'deki görevlerinden istifa ettiğini açıkladı

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Korkmaz Karaca istifa etti. Karaca yaptığı açıklamada, "Dünyalar güzeli kızım ve eşime kadar varan bu linç artık sağlığımı tekrar tehdit eder hale geldi. Bu sebeplerle Cumhurbaşkanlığındaki görevimden istifa ediyorum" ifadesini kullandı.

Siirt Belediyesi Zabıtası Seyyar Satıcıların Mallarına Tek Tek El Koydu! Zorluk Çıkaran Bir Kişi Hakkında İşlem Yapıldı 

Siirt Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, açıkta gıda satışı yaparak halk sağlığını tehdit eden ve yerel esnafın ekonomisine zarar veren seyyar satıcılara yönelik denetimlerini sıkı bir şekilde sürdürüyor.

Avukatların tarife güncelleme talebi: Ekonomik çöküşe sürüklendik

TBB, 2022 asgari avukatlık ücretlerinin enflasyon karşısında eridiğini belirterek Adalet Bakanlığı’na çağrı yaptı. CHP de kanun teklifi hazırlayarak tarifenin yılda iki kez güncellenmesini istedi.

Prof. Demirtaş, ‘En önemli yayınım’ diyerek faizi yorumladı: Şimdi daha günahkarız

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, ‘Faiz yalanı’ başlığıyla yayınladığı videoda Merkez Bankası’nın (MB) faiz politikasını sert sözlerle eleştirdi.

Siirt'te Eğitim Sen'den Basın Açıklaması: Öğretmenlik Meslek kanunu İptal Edilmeli

Siirt Güres Caddesinde Eğitim Sen basın açıklaması yaptı. "Öğretmenlik Meslek Kanunu İptal Edilmeli, Öğretmenlere Angaryaya Dönüşen Seminer-Sınav Süreci Durdurulmalıdır! Ekonomik ve Özlük Hak Kazanımları Ayrımsız Uygulanmalıdır." dedi.

İYİ Parti 'Ekonomide Kurtuluş Planı'nı açıkladı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Ekonomi Politikaları Başkanlığı tarafından düzenlenen "Ekonomide Kurtuluş Planı"nın ilk aşaması olan "Acil İstikrar ve Kapsayıcı Büyüme Eylem Planı"nın tanıtım toplantısına katıldı.

Fatih Altaylı: İktidarın ekonomi politikası fakirden alıp zengine vermeye yönelik

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, iktidarın ekonomi politikasının fakirden alıp zengine vermeye yönelik olduğunu belirtti.

Petrol fiyatlarında sert düşüş

Petrol piyasasında yeni haftanın ilk işlem gününde, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin'in ekonomik görünümüne ilişkin olumsuz fiyatlamaların sert kayıplara yol açtığı görüldü. Petroldeki günlük değer kaybı yüzde 5'e yaklaştı.

TÜSİAD'dan enflasyon eleştirisi: Politika yanlış, maliyet ağırlaşıyor

"Enflasyonla doğru şekilde mücadele etmiyoruz" diyen TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, mevcut ekonomi politikalarında ısrar edildikçe zaman kaybedildiği uyarısında bulundu.

Cumhurbaşkanının Verdiği Talimat, Siirt'te Neden Uygulanmıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatını verdiği Tarım Kredi Kooperatifin'in satış mağazası Siirt'te henüz açılmadı.

13 yıldır Ferhat Göçer'le aynı evde yaşayan Ömür Gedik'ten evlilik itirafı: Teklif etse de evlenmem

Ömür Gedik, 13 yıldır aşk yaşadığı Ferhat Göçer'le neden evlenmediğini anlattı. Ekonomik özgürlüğünün olduğunu ve evlilik düşünmediğini söyleyen Gedik, "Ferhat evlilik teklifi etse de kabul etmem" dedi.

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte de küçülerek resesyona girdi

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 0,5'lik büyüme beklentisine karşın yüzde 0,9 daraldı. ABD böylece iki çeyrek üst üste daralarak resesyona girdi.

Dolar durdurulamıyor! Yeni rekorlar geldi

Dolar/TL, faiz ile döviz politikası başta olmak üzere ekonomi tercihlerine yönelik endişeler, yüksek enflasyon ve küresel resesyon korkusuyla 18 seviyesine doğru yükselişini sürdürüyor. Hemen her gün zirve tazeleyen dolar, güne yeni zirveyle başlamasının ardından gün içerisinde yeniden rekor tazeledi.

Seçimlere dair çarpıcı tarih iddiası

İbrahim Kahveci, ekonomik göstergelere dikkat çekerek olası seçim tarihini yazdı.

Küresel Cinsiyet Eşitsizliği: Türkiye 146 ülke arasında 124'üncü

Dünya Ekonomik Forumu'nun 2022 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu'nda Türkiye 146 ülke arasında 124'üncü sırada yer aldı. Liste'de Türkiye'nin gerisinde Afganistan, Pakistan, Kongo ve İran var.

BM açıkladı: "Dünya nüfusu 15 Kasım'da 8 milyara ulaşacak"

Birleşmiş Milletler (BM) Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanı tarafından yapılan son tahmine göre, dünya nüfusunun bu yıl 15 Kasım'da 8 milyara ulaşması bekleniyor.

Siirt'te Bina Fiyatları Denetim Altında Mı? Fiyat Artışların Önüne Kim Geçeçek!

Ekonomik krizin ciddi etkileri sürerken; Siirt'te ev, ofis ve işyeri fiyatları da her geçen gün artmaya devam ediyor.

Altın 9 ayın en düşük seviyesine yaklaştı

Altın Fed tutanaklarında politika yapıcıların, enflasyonun ekonomiye eklemlenmesini engellemek amacıyla faizlerin yüksek tutulması gerektiğini vurgulamasıyla dokuz ayın en düşük seviyesine yaklaştı.

Prof. Özgür Demirtaş: Türkiye artık tek bir Ekonomi Bakanı'nın kurtaracağı seviyeyi çoktan geçti

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Türkiye ekonomisinin artık yalnızca Hazine ve Maliye Bakanı'nın kurtaracağı seviyeyi çoktan geçtiğini savundu.

Altın fiyatlarında son durum ne?

Para ve emtia piyasaları küresel ekonomilerin resesyona girebileceği ihtimalini fiyatlıyor. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) mart ayından itibaren faiz artırmaya başlamasıyla birlikte diğer ülkelerin merkez bankaları da sıkılaşma sürecine girmişti.

Siirt'te İnsanlar Neden İntihar Ediyor? Araştırma Komisyonu Kurulmalı!

Ekonomik kriz, yoksulluk, işsizlik ve gelecek kaygısı sebepli intihar vakaları günden güne artıyor.