Ekonomi Haberleri

Ekonomi Haberleri

En düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL oldu, gözler asgari ücrete çevrildi! Kulislerde bu rakam konuşuluyor: Seçim öncesi...

En düşük emekli aylığının 7 bin 500 TL'ye çıkarılması sonrasında gözler asgari ücrete çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aralık ayında 'Beklenmedik gelişmeler olursa değerlendiririz' diyerek Mayıs'ı işaret etmişti. Şimdi asgari ücrete ara bir zammın yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor. Kulislerde seçim öncesi asgari ücretin 10 bin TL'nin üzerine çıkabileceği konuşuluyor.

Türkiye'de nar ekşisi diye yediğimiz sosların satışı yasaklandı

Nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos, nar aromalı şurup ve nar ekşili şurup gibi ürünler yurt içinde satılamayacak.

Türkiye, dünya mutluluk sıralamasında 106'ncı sıraya geriledi

Dünya Küresel Mutluluk raporunda bu yıl da başı Finlandiya çekti. 2019'da 79'uncu sırada bulunan Türkiye, bir önceki rapora göre iki sıra daha da gerileyerek 136 ülke arasında 106'ncılığa düştü. Raporda Türkiye'de siyasi baskıların arttığı vurgulandı.

Altın fiyatları rekor kırdı

Ons altın fiyatı dün yüzde 4'e yakın artışla 1989 doları gördü ve 11 ayın zirvesine yükseldi. Gram altında da 1216 TL ile tüm zamanların zirvesi görüldü.

Galatasaray'ın toplam borcu ağızları açık bıraktı! Beklenenin çok üzerinde

Galatasaray Olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda mali tablolar bir bir açıklandı. Rakiplerine kıyasla, ekonomik açıdan en iyi kulüp gözüyle bakılan Galatasaray'da zararın boyutu dudak uçuklattı. 4 milyar TL civarında zarar beklenen Cimbom'da Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çirkin, kulüp yükümlülüklerinin 5 milyar 818 milyon 247 bin TL olduğunu belirtti.

Yoksullukta Yeni Rekor: Asgari Ücretin Neredeyse 4 Katına Çıktı

Yılın daha ilk ayında asgari ücreti geçerek 8 bin 782 liraya ulaşan açlık sınırı, şubat ayında 9 bin 234 TL'ye çıktı. Bir ailenin aylık tüm harcamalarını kapsayan yoksulluk sınırı ise şubatta bir önceki aya göre 1500 TL birden artarak 31 bin 939 TL'ye yükseldi.

Reuters'tan çarpıcı iddia: Millet İttifakı kazanırsa ekonominin patronu belli

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, 14 Mayıs'ta Millet İttifakı'nın seçimleri kazanması halinde DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın ekonomiden sorumlu Cumhurbaşkanı yardımcılığı görevini üstleneceğini yazdı. Haberde, ittifakın Merkez Bankası Başkan adayının da hazır olduğu vurgulandı.

Liberal Demokrat Parti seçimlerde tarafını seçti: Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğiz

Liberal Demokrat Parti, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6'lı Masa'nın adayı olarak ilan edilmesinin ardından tarafını seçti. LDP'den yapılan açıklamada, "Ekonomi görüşleriniz her ne kadar uyuşmasa da mevcut şartlar ve söylemler çerçevesinde hukuka saygı, çağdaş laik demokrasi ve şeffaf bir meclis için desteğimizin Millet İttifakı'ndan yana olduğunu kamuoyuna açıklarız" ifadeleri yer aldı.

Hedefi gösterdi! 'Yukarı sinyaller var': Altın yatırımcısında heyecan dorukta...

Altın fiyatları Mart ayında elde ettiği kazanımların ardından piyasanın Fed Başkanı Powell'a odaklandığı bugünde adeta patinaj yapıyor. Yatırımcılar arasında "Rüzgar tersine mi döndü? paniğine yol açan ani dalgalanmayı Ekonomist Hikmet Baydar yorumladı. Altında yeni rekor gelir mi? İşte merak edilenler...

Son anket: AK Parti yüzde 30'un altında, MHP barajı geçemiyor

İstanbul Ekonomi Araştırma'nın son anketine göre, deprem seçmen oyunu etkiledi. Kararsızlar dağıtılmadan AK Parti'nin oy oranı yüzde 27 olarak kayda geçti.

Deprem Sonrası Yeni Altın Kararı! Altın ithalatı durduruldu

6 Şubat depremlerinin ekonomiye olumsuz etkisini hafifletmek için mal mukabili (vadeli) altın ithalatının geçici bir süreliğine durdurulması için karar alındığı belirtildi. Borsada manipülasyona karşı Varlık Fonu devreye girecek.

Bugünün 1 milyon TL’si aslında ne kadar değerli?

BDDK tarafından paylaşılan veriler, Türkiye'deki milyoner sayısının bir yılda a arttığını gösterdi. Yaşanan artış, ne yazık ki zenginleşmemizle değil ekonomik gelişmelerle bağlantılı.

Siirt’te Gübre Satış Bayilerine Yönelik Eğitim ve Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi

Siirt İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce, “Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkındaki Yönetmelik” esaslarına göre ülkemiz insanlarının daha sağlıklı ve kalıntısız tarım ürünleri tüketmesini sağlamak ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamak amacı ile bayi eğitim ve değerlendirme toplantısı düzenlendi. 

Eczanelerde iflas dalgası başlayabilir

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Arman Üney, “Ekonomik anlamda iflasın eşiğinde olan eczacılarımız, artan ilaç yokluklarının da etkisiyle tamamen tükenme noktasına geldi. Her üç ilaçtan birinin bulunamadığı bir ortamda eczacıların mevcut ekonomik sorunlarının üzerine bir de şiddet olayları eklenmiştir” dedi.

İslam Memiş 2023 yılında neler olacağını açıkladı: Kredi kartı ve ATM kartı tarih oluyor

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, dijital teknolojinin getireceği avantajlardan bahsetti hem ekonomi hem de teknolojik alanda 2023 yılında neler olacağını açıkladı.

İslam Memiş'ten bomba iddia! "Emekli ve memura yüzde 15 ek zam geliyor" deyip tarih bile verdi

Ekonomi konusunda atılacak adımlarla ilgili önceden yaptığı tahminlerle dikkatleri üzerine çeken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Mart ortası emekli ve memura yüzde 15 ilave zam. Mayıs ilk haftası seçim. Beklentim bu yönde" ifadelerini kullandı.

2023 yılında ödenecek vergi ve harçlar belli oldu

Yeni yılda konaklama vergisi uygulanmaya başlanacak. Film gösterimi, spor müsabakaları, at yarışları ve konserlerden alınan eğlence vergisi oranı da yüzde sıfır olarak uygulanacak.

2022 biterken anket sonuçları: Ankete katılanların yüzde 67’si ülkenin ne büyük sorununun ekonomi olduğunu söyledi

Anket şirketleri en geç Haziran 2023’te gerçekleşmesi beklenen seçimlerle ilgili yılın son anket çalışmasını gerçekleştirmeye devam ediyor. Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı arasındaki fark çok az.

Yoksulluktan sosyal medyada 'organlarını' satmaya başladılar

Ekonomik kriz ve artan enflasyonla birlikte yükselişe geçen yoksulluk sosyal medyada da kendini gösteriyor. Özellikle borçlarından bunalan yurttaşlar sosyal medyada açılan gruplarda böbreklerini ve karaciğerlerini satmak istiyor.

Siirtli kadınlar ürettikleri ürünle hem aile hem de şehir ekonomisine büyük katkı sağlıyor

Asma yaprağının önemli bir gelir kaynağı haline geldiği Siirt'in Şirvan ilçesinde faaliyete geçen 'Salamura Yaprak İşleme Tesisi' köy kadınlarına gelir kapısı oldu.

İstanbul'da ekmek zamlandı

İstanbul Ticaret Odası azami 19,05 TL olan ekmeğin kilogram fiyatına yüzde 28,9 zam kararı aldı.

Hesaplamalar başladı! Yeni asgari ücretle hangi üründen kaç tane alınabiliyor?

Yapılan zammın ardından yeni asgari ücretle hangi üründen ne kadar alınabileceğine yönelik hesaplamalar yapılmaya başlandı. 8 bin 506 lirayla 4047 adet yumurta, 125 kilo tavuk kanat, 59 kilo kıyma, 772 adet 1 kiloluk un ve 1700 adet ekmek alabiliyor. İşte o tablo...

PTT'den koşulsuz şartsız 2 bin 745 TL'ye kadar fatura desteği! İşte başvuru şartları...

Vatandaşları ekonomik krizin etkilerinden korumak için devlet kurumları tarafından yeni sosyal yardım paketleri açıklanıyor. Kış döneminde artacak elektrik ve doğal gaz tüketimine karşı PTT'den vatandaşlara fatura desteği geldi. İşte, PTT fatura desteği başvuru şartları...

Asgari Ücret Teklifi Belli Oldu!

TÜRK İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret tekliflerinin 9 bin TL olduğunu açıkladı.

Asgari ücret zammında kader günü! Bakan Bilgin duyurmuştu, rakamlar bugün masada olacak

Asgari ücret zammı için nefesler tutuldu son dakika haberleri takip edilmeye başlandı. Milyonların gözü kulağı bugün yapılacak 3. toplantıya çevrildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in 'uzlaşmaya varılacak' açıklaması heyecan yaratırken, saatler kala masadaki kritik rakam ortaya çıktı. Masaya gelen son zam oranı gündem yaratırken, işveren kesiminin bu rakama sıcak bakmadığı öğrenildi. İşte saatler sonra yapılacak asgari ücret 3. toplantısı öncesi son detaylar...

Kolaya dev zam! Yılbaşı öncesi 2,5 litrelik kola 30 lira oldu

Yılbaşı öncesi kolaya gelen zam özellikle sosyal medyanın gündemine oturdu. 2,5 litrelik kolanın tavsiye edilen satış fiyatının 30 TL olmasından sonra çok sayıda kullanıcı mizah dolu paylaşımlar yaptı.

Hem benzin hem motorin! Akaryakıta çifte indirim geliyor

Geçtiğimiz hafta hem benzin hem de motorine (mazot) gelen zamların ardından akaryakıta çifte indirim geleceği öğrenildi

Memurlar için kira yardımı adımı

Büyükşehirlerde görev yapan kamu çalışanlarına kira yardımı verilmesi için kanun teklifi... Kamu görevlilerine ayda net 2 bin lira kira yardımı yapılması isteniyor.

Galatasaray bir gecede 51 milyon euro kazandı!

Galatasaray’ın Mecidiyeköy’de yer alan GS LEO Residences projesi satış lansmanı Nef Stadyumu’nda gerçekleşti. Lansmana Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal ve çok sayıda davetliler katıldı. 134 özel dairenin satışı, Dursun Özbek, Faruk Akbal ve Erden Timur’un gongu çalmasıyla başladı. Kısa sürede dairelerin satışının büyük bölümü gerçekleşirken, kalan son 4 daireyi de Başkan Dursun Özbek aldı.

THY 2 bin 600 personel alacak!

THY (Türk Hava Yolları) 2 bin 600 kabin memuru bin 200 pilot olmak üzere 3 bin 800 personel istihdam edecek. Pilot ve kabin memuru personel alımı duyurusunun yapılmasının ardından detaylar merak konusu oldu. Peki THY personel alımı ne zaman? THY personel alımı şartları neler? İşte detaylar...