Dicle Üniversitesi Haberleri

Dicle Üniversitesi Haberleri

Diyarbakır’da profesörlere ‘özel muayene’ baskını!

Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü, Dicle Üniversitesi Diş Hastanesi’nde aralarında dekan ve 2 profesörün mesai saatlerinde başka bir özel muayenede çalıştıklarını tespit etti. Rektörlük inceleme başlattı.

Diyarbakır Genç Sağlık Sendikası 3 hastanede yetki aldı

Diyarbakır Genç Sağlık Sendikası, kent merkezi ve ilçelerde bulunan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi, Hazro İlçe Devlet Hastanesi, Çüngüş İlçe Devlet Hastanesinde yetkili oldu.

Dicle Üniversitesi’nde bir ilk! Kürt Dili bölümü açıldı

Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde ilk defa Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü açıldı. Bölüm bu yıl öğrenci alacak.

Dicle Elektrik'ten örnek sürdürülebilir insan kaynağı uygulaması

Dicle Üniversitesi 2.Uluslararası Fen Bilimleri Lisansüstü Araştırmalar Sempozyumu'nda konuşan Dicle Elektrik Genel Müdür Yardımcısı Nedim Tüzün, insan kaynağı ihtiyaçlarının önemli bir kısmını bölge üniversitelerinden karşıladıklarını açıkladı.

Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi kantinine silahlı saldırıda 2 gözaltı

Diyarbakır'da, Dicle Üniversitesi (DÜ) Eğitim Fakültesinin kantinine kimliği belirsiz kişilerin yaptığı silahlı saldırıyla ilgili 2 kişi gözaltına alındı.

Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi kantinine silahlı saldırı

Diyarbakır'da, Dicle Üniversitesi (DÜ) Eğitim Fakültesi'nin kantinine kimliği belirsiz kişi veya kişilerce silahla ateş edilirken, olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

Diyarbakır'da 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü'nde bilgilendirme yapıldı

Dicle Üniversitesi Hastanesi Başhekimlik Sosyal Komite tarafından, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenledi. Etkinliklerde, hipertansiyonun önlenmesi ve kontrol altına alınması konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla bilgilendirme ve tarama faaliyetleri gerçekleştirildi.

Çoklu damar tıkanıklığıyla kalp krizi geçiren hasta Diyarbakır'da hayata tutundu

İzmir'den Diyarbakır'a gezmeye gelen 70 yaşındaki kadın, çoklu damar tıkanıklığıyla kalp krizi geçirdi. Dicle Üniversitesi'nde tedavi altına alınan hasta, tedavilerle tüm damarlar açılarak hayata tutundu.

Prof. Dr. Akdağ'dan KBB ilgili İngilizce eser

Dicle Üniversitesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akdağ, son çalışmalarını ve ortak gözlemleri İngilizce yayınlayarak uluslararası bir esere imza attı.

Güneydoğu 'toz taşınımı' etkisi altında: Uzmanı uyardı, ciddi kriz oluşabilir

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, toz taşınımı etkisi altında olan Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Batman için uyarıda bulundu. Prof. Dr. Şenyiğit, 'Dünyada hava kirliliğinden yılda 7 milyon insan ölmektedir. Bunun 4 milyonu bu şekilde toz taşınımı, dış hava kirliliğinden olmaktadır. Türkiye'de de, bu rakamın 30 bin civarında çok iyi olduğunu biliyoruz. Ciddi anlamda kriz oluşabilir' dedi.

Üniversite şehir buluşmalarında 'Dünden bugüne Diyarbakır turizmi' konuşuldux

Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından üniversite şehir buluşmaları çerçevesinde 'Dünden bugüne Diyarbakır turizmi adlı söyleşi gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: '21 yılda Diyarbakır'a 265 milyar lirayı aşkın yatırım yaptık.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: '21 yılda Diyarbakır'a 265 milyar lirayı aşkın yatırım yaptık. Eğitimde şehrimize 6677 adet yeni derslik kazandırdık. 33 bin kişilik Diyarbakır stadyumu yaptık. Dicle Üniversitesi kampüsü içerisinde kız öğrenci yurdu yaptık.'

GAÜN öğrencisi Kur'an-ı Kerim'i yarışmasında birinci oldu

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) öğrencisi Ahmet Suci, Dicle Üniversitesi'nde düzenlenen 'Kur'n-ı Kerim'i Güzel Okuma' yarışmasında birinci oldu.

8 santimlik taş insandan değil, 10 yaşındaki 'Fındık' isimli köpekten çıktı

İdrarını sancılı ve kanlı yaptığı için sahibi tarafından Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesine götürülen Fındık isimli Cocker Spaniel cinsi köpeğinin idrar kesesinden 8 santimlik taş operasyonla alındı.

Diyarbakır'da 'Gençlerle Biz Bize' söyleşisi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Dicle Üniversitesi ve Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) işbirliğiyle ''Gençlerle Biz Bize'' söyleşisi düzenledi.

Diyarbakır'da Dicle Nehri'ne atlayan genç kız kurtarıldı

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde Dicle Üniversitesi Köprüsü'nden Dicle Nehri'ne atlayan genç kız, AFAD ve itfaiye ekiplerince kurtarıldı.

Yöresel kıyafetler ve moda tasarım yarışması düzenlendi

Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, DESOB ve Dicle Üniversitesi işbirliğiyle 'Geçmişten Geleceğe Yöresel Kıyafetler ve Moda Tasarım Yarışması' yapıldı.

Dicle Üniversitesi yerleşkesinde kaza: 2 yaralı

Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi yerleşkesinde iki otomobilin çarpıştığı kazada 2 kişi hafif yaralandı.

Dicle Elektrik, üniversite öğrencileri için iki laboratuvar kurdu

Dicle Elektrik, yaklaşık 1 milyon liraya mal olan, üniversite-sanayii iş birliği çerçevesinde çalışmalara imza attığı Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'ne bilgisayar ve dağıtım sistemleri laboratuvarları kurdu.

Sokak köpekleri için barınak ve çip vurgusu

Diyarbakır'da, Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Hayvan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hasan İçen, son günlerde sokak hayvanlarının saldırılarının olmasıyla, çözümün barınak sayılarının artması, şartlarının iyileştirilmesi ve çip uygulaması olduğunu vurguladı.

Dicle Üniversitesi'nde 1993'te meydana gelen bombalı saldırıların izini vücudunda taşıyor

Diyarbakır'da, 1993 yılında Dicle Üniversitesi yemekhanesinde meydana gelen iki bombalı saldırıda yaralanan 23 kişiden biri olan dönemin personeli, 30 yıldır patlamanın izini vücudunda taşıyor.

Diyarbakır'da 'İnanç Krizi ve Çıkış Önerileri' paneli düzenlendi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Dicle Üniversitesi işbirliğiyle 'İnanç Krizi ve Çıkış Önerileri' paneli düzenlendi.

Güneydoğu'nun sağlık üssü olan Dicle Üniversitesi Hastaneleri 2023'te 1 milyon 200 bin hastaya hizmet verdi

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Ata Akıl, 2023 yılında yaklaşık 1 milyon 200 bin hastaya hizmet verdiklerini belirterek, 'Bölge hastanesi olduğumuzdan ötürü yaklaşık 9 ile hizmet veriyoruz. Bunun yanı sıra bölgenin en büyük hastanelerinden biriyiz' dedi.

Diyarbakır'da hastane personeli ve vatandaşlar kan bağışında bulundu

Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi Hastanesi Kan Bankası tarafından 'Hastanelerde Umutla Kan Bekleyen Hastalarımıza Umut Olmak' sloganıyla kan bağışı kampanyası başlatıldı.

Diyarbakır'da hastaneden ilçeye dönen ambulans kaza yaptı: 1 yaralı

Diyarbakır'da, Dicle Üniversitesi Hastanesi'ne hastayı bıraktıktan sonra Hazro'ya dönen ambulansla otomobilin çarpışması sonucu bir sağlık personeli hafif yaralandı.

Batman'da keneyi kendi çıkardı, tedavi gördüğü hastanede öldü

Batman'ın Kozluk ilçesi Ünsaldı köyünde vücuduna yapışan keneyi kendisi çıkartan ve bir süre sonra rahatsızlanarak Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle Batman'a ardından da Dicle Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edilen Ahmet Bülbül (60), hayatını kaybetti.