Ak Parti Siirt İl Başkanlığından Çevre Günü Açıklaması

Türkiye Çevre Hastası ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolaysıyla Ak Parti Siirt İl Teşkilatı basın açıklaması düzenledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Vedat Aydın

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı’nın 81 il teşkilatında, eş zamanlı düzenlenen basın açıklamasında, şehirlerimiz artık Sıfır Atık'ı, Sıfır Atık Mavi'yi, Geleceğe Nefes'i, Millet Bahçeleri'ni, mavi bayraklı plajları, yenilenebilir ve temiz enerjiyi konuşmakta olduğu belirtildi. 

Basın açıklamasının tam metni; 

"Değerli basın mensupları, Dünya Çevre Günü, 1972 yılından bu yana, her yıl 5 Haziran tarihinde, çevrenin korunması konusunda dünya çapında farkındalık oluşturulması amacıyla kutlanmaktadır. Bu yıl ise, 1-7 Haziran haftası Sn. Cumhurbaşkanı'mızın imzasıyla "Türkiye Çevre Haftası" olarak ilan edilmiştir. Bu sayede yalnız bir gün değil bir hafta boyunca tüm Türkiye'de çeşitli etkinliklerle çevrenin önemini anlatarak, bu alanda yapılan çalışmaları paylaşarak hedeflerimizi ortaya koyuyoruz. Bu karar dolayısıyla Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyoruz. Medya AK Parti olarak iktidara geldiğimiz ilk günden bu yana çevreye bütüncül bir bakış açısıyla yaklaştık. Şehirlerimizin uzun yıllar süregelen pek çok çevresel sorununa acil çözümler üretirken, bir yandan da orta ve uzun vadeli hedeflerimizi hayata geçirmenin gayreti içerisinde olduk. AK Parti belediyeciliği ile tanışan şehirlerimizde; çöp, çamur, çukur, bataklığa dönmüş su kaynakları, hava kirliliğinden nefes alınamayan şehir manzaraları artık tarihe karışmıştır. Şehirlerimiz artık Sıfır Atık'ı, Sıfır Atık Mavi'yi, Geleceğe Nefes'i, Millet Bahçeleri'ni, mavi bayraklı plajları, yenilenebilir ve temiz enerjiyi konuşmakta; bu kulvarlarda adeta birbirleriyle yarışmaktadır. Jayiciyla Havzası A Geçtiğimiz 20 yılda çevreyi korumak ve yaşatmak, iklim değişikliğiyle mücadele etmek adına "sessiz devrimler" olarak tanımladığımız sayısız hizmeti ve eseri milletimize kazandırdık. İklim değişikliğiyle mücadelede tüm dünyanın olmazsa olmaz olarak gördüğü yenilenebilir enerjide % 54 kurulu güç seviyesine ulaştık, Avrupa'da 5. sıraya yükseldik. Dünya genelinde orman varlığı her geçen gün azalırken, Türkiye olarak orman varlığını arttıran nadir ülkelerden biri olduk. 20 yılda 2 milyon hektarın üzerinde bir artışla en çok ağaçlandırma yapan ülkeler sıralamasında Avrupa'da 1. dünyada 4. sıraya yerleştik. Orman varlığının yanı sıra kentsel yeşil alan varlığımızı arttırmak adına, 81 ilde 81 milyon metrekare Millet Bahçesi hedefi ile şehirlerimizin en merkezi noktalarında 127 adet Millet Bahçesi'ni vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Korunan alanlarımızı % 9,6'dan % 11,9'a çıkardık. Ülkemizde 104 kilometresi Millet Bahçeleri içerisinde olmak üzere toplamda 207 kilometre bisiklet yolunun ve 187 kilometre yeşil yürüyüş yolunun yapımını tamamladık.

Atıklanın ekolojik zararlarını önlerken, aynı Başkanlı ak zamanda ekonomik bir değer kazanmak amacıyla Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde Çevre, Şehircilik ve Iklim Değişikliği Bakanlığı'mız tarafindan başlatılan ve uluslararası çapta ödüllere layık görülen Sifir Atık Projesi'ni tüm yurtta yaygınlaştırdık. Ayrıca belirtmeliyiz ki, bu hedeflerin hayata geçirilmesine hiz kazandırmak amacıyla Çevre, Şehircilik ve Iklim Değişikliği Bakanlığı'mız bünyesinde kurulan Türkiye Çevre Ajansı, faaliyetlerini aralıksız sürdürmektedir. Ülkemizde kesintisiz ulaşımı sağlamak, mesafeleri kısaltırken karbon salımını da azaltmak amacıyla kara, hava, demiryolu ve denizyolu. altyapımızı güçlendirirken, sifir emisyonlu aracımız, Türkiye'nin Otomobili TOGG'u da milletimize kazandırdık. Tüm bu çalışmalarla birlikte gelecek nesillere sadece temiz ve yaşanabilir bir çevre değil, aynı zamanda büyütülüp geliştirilecek yeni fikirler miras birakmayı da ilke edindik. bega Medyo Ülkemizde bütün bu gelişmeler olurken, Siirt "imize 2 adet Millet Bahçesi, 1 atıksu arıtma tesisi,, yeşil alan varlığımızı artırdık, şehrimizin yenilenebilir enerji kurulu güç kapasitesini arttıracak projeler çıkardık. Sifir Atık Projesi kapsamında ciddi adımları attık. Değerli basın mensupları, Bylstyla Havzası Ağın Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti olarak her alanda olduğu gibi çevre konusunda da samimi ve gayretli çabalar ortaya koyuyor, sözde çevrecilerin yaptığı gibi çevreyi kullanışlı bir siyaset alanı olarak görmüyoruz. Bizim için çevreci olmak, çevreyi ve tabiati. korumak ve yaşatmaktır. Bizim için çevreci olmak; ülkemizin dört bir yanını milyarlarca fidanla buluşturmaktır. Bizim için çevreci olmak; vatandaşlarımızı doğayla iç içe vakit geçirmesini sağlayacak Millet Bahçeleri'ni a fazla hizmete sunmaktır. Bizim için çevreci olmak; elektrikli aracımız TOGG'u üretmek, Türkiye'nin iddiasını dünyaya duyurmaktır. Bizim için çevreci olmak; atıkları çöpe atılamayacak kadar kıymetli olduğunu bilip Sıfır Atık Projesi'ni hayata geçirmektir. Bizim için çevreci olmak; atiksu arıtma tesislerini yurdun dört bir tarafinda yaygınlaştırmaktır. Bizim için çevreci olmak; Edime'den Hakkâri'ye kadar kesintisiz bisiklet yolu hedefini ortaya koymaktır. Bizim için çevreci olmak; ülkemizi Yeşil Kalkınma Devrimi ile birlikte 2053 yılında Net Sifir Emisyon hedefine ulaştırmak için çalışmaktır. Iste bu duygu ve düşüncelerle; Siirt olarak evlatlarımıza yemyeşil bir yeryüzü, masmavi bir gökyüzü bırakmak, çevreyi korumAK ve yaşatmAK noktasında gayretle çalışmaya devam edeceğiz.. Herkesi bu sorumluluk doğrultusunda bizimle olmaya davet ediyor. Türkiye Çevre Haftası'm ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nü kutluyoruz."

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN